Kuloodporna kawa

Kawa jest jednym z najstarszych na świecie napojów spożywanych przez ludzi. Po raz pierwszy zaczęto ją pić w Afryce Północnej i Ameryce Południowej prawie cztery tysiące lat temu. W tamtych czasach uznawana była za bardzo prymitywną formę napoju. Obecnie, miliony ludzi rozpoczyna dzień właśnie od filiżanki mocnej, najlepiej czarnej kawy. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny napój na świecie! W ostatnim czasie bardzo popularna zrobiła się kuloodporna kawa (bulletproof coffee). 

Pomysł łączenia kawy ze źródłem wartościowego tłuszczu nie jest kwestią ostatnich kilku lat – od setek lat rdzenni mieszkańcy Tybetu czerpią energię z napoju skomponowanego z herbaty, mleka jaków i masła. Amerykanin Dave Asprey kilka lat temu zainspirował się tym unikatowym sposobem ludzi mieszkających na wysokości 5000 metrów npm, którzy doskonale radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i wykazują imponującą kondycję fizyczną. Asprey zaadaptował zdobytą w Tybecie wiedzę do warunków współczesnej Ameryki, sporządzając recepturę, która szybko podbiła cały świat.

Jak przygotować kawę kuloodporną?

Aby cieszyć się pysznym smakiem zdrowej kokosowej kawy kuloodpornej, wystarczy zblendować ją do uzyskania pianki z olejem kokosowym extra virgin. To nieskomplikowany przepis. 5 minut i gotowe. Polecamy dosmaczać kawę mlekiem roślinnym, cynamonem, kardamonem, imbirem, miodem lub innym dodatkiem, który lubisz.

Przykładowa proporcja:

  • 1 filiżanka świeżo zmielonej kawy z ekspresu, 
  • 1-2 łyżeczki tłuszczu, np. olej kokosowy + masło lub sam olej kokosowy - według uznania, 
  • szczypta cynamonu, kardamonu, cukru kokosowego, imbiru, przyprawy - według gustu i uznania 
  • do smaku opcjonalnie mleko, np. kokosowe. 

Sposób wykonania: zmiksować składniki do uzyskania pianki. Kokosowy aromat i puszysta pianka to uzależniająca kombinacja. Spróbujecie koniecznie, a już zawsze będziecie pić kawę kuloodporną.

Smacznego !!!