Zadbaj o silne nogi w sezonie zimowym 2018

Co wspólnego mają z sobą narty, snowboard i łyżwy? Wszystkie wymagają mocnych nóg. Za półtora miesiąca zaczyna się sezon na sporty zimowe. Warto rozpocząć do niego przygotowania. Zanim wejdziesz na śnieg lub lód musisz wzmocnić nogi. W końcu deski lub łyżwy ostatni raz przypinałeś grubo ponad pół roku temu.

W czasie zimowego sezonu najbardziej na kontuzje narażone są stawy. Jak potwierdzają statystyki, większość urazów wynika nie z braku umiejętności technicznych, lecz z niedostatku przygotowania fizycznego, braku rozgrzewki i przeceniania własnych możliwości. Chcemy jak najlepiej wykorzystać krótki dzień i kupiony karnet na wyciąg. Na szczęście, wystarczy kilka tygodni ćwiczeń, aby zmniejszyć do minimum ryzyko urazu na nartach, desce snowboardowej, łyżwach, czy nartach biegowych. Poniżej przedstawiamy program, który pomoże Ci przygotować się do ulubionej dyscypliny, tak abyś już pierwszego dnia miał jak najwięcej frajdy z szusów po śniegu i lodzie.

Ćwiczenie I

WYPROST NÓG NA MASZYNIE

Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji siedzącej. W końcowej fazie ruchu utrzymaj przez około 2 sekundy wyprostowane nogi. Potem powoli je opuść. Utrzymuj cały czas napięte mięśnie. Ćwiczenie doskonale rozwija mięśnie czworogłowe uda i mięśnie stabilizujące stawy skokowe.

Ćwiczenie II

ZGINANIE NÓG NA MASZYNIE

Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji leżącej na brzuchu. Staraj się maksymalnie dociągnąć pięty do pośladków. Nie prostuj nóg do końca, w ten sposób utrzymasz stałe napięcie mięśni. Ciężar opuszczaj jak najwolniej. Jest to doskonałe ćwiczenie na mięśnie dwugłowe uda.

Ćwiczenie III

WCHODZENIE NA ŁAWKĘ Z OBCIĄŻENIEM

Stań w rozkroku na szerokość barków, sztangę połóż na barkach. Jedną nogę postaw na ławce i wejdź na nią, dostawiając drugą nogę. Wróż do pozycji wyjściowej, rozpoczynając schodzenie do nogi dostawianej.