Pływanie - korzyści

Pływanie angażuję tak samo partie mięśniowe , co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego więc jest bardzo polecane osobom borykającym się z nadwagą. Dodatkowymi zaletami pływania jest ,odciążenie kręgosłupa, angażowanie wszystkich grup mięśni oraz modelowanie sylwetki.

Każdy z nas rodzi się z odruchem pływania. Ale ponieważ we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany - zanika. Na nowo więc musimy uczyć się tego odruchu który, nie wszystkim sprawia łatwość zwłaszcza na samych początkach nauki. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Nie obciąża bowiem układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało. 

Co daje pływanie?

Niezależnie od tego, jakim stylem pływamy, pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Najbardziej zaś wskazanym stylem przy schorzeniach kręgosłupa jest pływanie stylem na grzbiecie. Nie powoduje on takiego napięcia obręczy barkowej i wygięcia krzyża jak żabka. “Grzbiet” zaleca się przy niektórych wadach ortopedycznych.

 Wbrew pozorom żabka to trudna technika, zwłaszcza kryta, bo wymaga precyzyjnego połączenia ruchu z oddechem. “Grzbiet” jest łatwiejszy i zdrowszy. Ale bez przesady, nie można sobie zrobić krzywdy żabką przy rekreacyjnym pływaniu - a takie wystarczy dla zachowania kondycji i dobrego samopoczucia. Nie musimy od razu pływać wyczynowo!

Pływanie pomoże cię z nadwagą !

Nie każdy ruch w wodzie jest skuteczny w walce z nadwagą. Jeśli nie mamy dobrze opanowanej techniki pływania, szybko się zmęczymy i efektów nie będzie. Trzeba bowiem wiedzieć, że organizm zaczyna czerpać energię z rezerw w tkance tłuszczowej dopiero po ok. 20 minutach intensywnego wysiłku. Aby temu sprostać, musimy prawidłowo poruszać się w wodzie. Warto więc wziąć kilka lekcji z instruktorem, który skoryguje nasz styl pływania. Pływanie sportowe to nie jedyna forma aktywności fizycznej w wodzie, która pomaga schudnąć. Podobny wydatek energetyczny występuje podczas aqua aerobiku, aqua fitnessu i pływania korekcyjnego. Specjaliści od odchudzania zalecają 40-minutowy wysiłek 3, 4 razy w tygodniu. Dotyczy to też pływania.