Jak nauczyć się pływać w 1 dzień

I
Jeżeli nie czujesz się pewnie w wodzie daj sobie czas. Wchodź powoli do wody i ochlapuj się nią, przykucnij zanurzając się aż do podbródka. Powtarzaj tą czynność w odstępach 5-cio minutowych przez około godzinę. Poproś przyjaciela o towarzystwo jeśli nie czujesz się pewnie stojąc samemu w wodzie.
II
Następnie spróbuj trzymać głowę pod wodą. Licz ile sekund wytrzymasz pod wodą. Zacznij od pięciu sekund, potem spróbuj wytrzymać 15, 20, 25 itd. Powtarzaj ćwiczenie aż uda ci się uzyskać możliwie jak najdłuższy czas (najlepiej zbliżony do 2 minut).
III
Po wyćwiczeniu oddechu popracują nad unoszeniem się na wodzie. Wybierz odpowiednią głębokość wody tak by cię nie przykrywała, kiedy stoisz, ale sięgała pod brodę. Następnie zanurz się pod wodę i złap się na kolana podciągnięte do klatki piersiowej. Powtarzaj to ćwiczenie wydłużając czas podobnie jak w przypadku oddychania.

 

IV
Następnie idź na głębszą część basenu, ale w pobliżu liny. Wejdź do wody i trzymaj się liny unosząc swoje ciało na wodzie. Praktykuj to ćwiczenie przez około 2 tygodnie. Potem spróbuj odsunąć się od brzegu na około 1-2 metry nadal przytrzymując się liny. Poruszaj ramionami na boki równocześnie starając się poruszać nogami. Powtarzaj to ćwiczenie na płytkim i głębokim basenie.
V
Zacznij uczyć się pływania strzałką. Stań przy murku w basenie, lub w niezbyt głębokiej wodzie. W przypadku murku - stań do niego tyłem i oprzyj na ściance jedną stopę. Dłonie złóż jak do modlitwy, ręce wyprostuj w łokciach. Odbij się od murku (obydwiema stopami) i połóż się na wodzie. Głowa powinna znaleźć się pod wodą, pomiędzy ramionami. Za każdym razem staraj się wybić od murka mocniej, aby jak najdalej dopłynąć. Jeśli ćwiczysz w wodzie (bez murka) wówczas stań na głębokości pasa. Układ rąk oraz głowy jest taki sam. Staraj się wybijać od dna w taki sposób, aby całą energię kierować na ruch poziomy a nie pionowy.
 

Wskazówki
* Im bardziej głowa będzie zanurzona w wodzie tym łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.
* Najłatwiej jest się uczyć pływania w morzach, gdzie poziom zasolenia jest dość wysoki. Woda o wysokim zasoleniu ma większą wyporność więc łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.