Pływanie - korzyści

Pływanie angażuję tak samo partie mięśniowe , co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego więc jest bardzo polecane osobom borykającym się z nadwagą. Dodatkowymi zaletami pływania jest ,odciążenie kręgosłupa, angażowanie wszystkich grup mięśni oraz modelowanie sylwetki.

Każdy z nas rodzi się z odruchem pływania. Ale ponieważ we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany - zanika. Na nowo więc musimy uczyć się tego odruchu który, nie wszystkim sprawia łatwość zwłaszcza na samych początkach nauki. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Nie obciąża bowiem układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało. 

Czytaj dalej

Jak nauczyć się pływać w 1 dzień

I
Jeżeli nie czujesz się pewnie w wodzie daj sobie czas. Wchodź powoli do wody i ochlapuj się nią, przykucnij zanurzając się aż do podbródka. Powtarzaj tą czynność w odstępach 5-cio minutowych przez około godzinę. Poproś przyjaciela o towarzystwo jeśli nie czujesz się pewnie stojąc samemu w wodzie.
II
Następnie spróbuj trzymać głowę pod wodą. Licz ile sekund wytrzymasz pod wodą. Zacznij od pięciu sekund, potem spróbuj wytrzymać 15, 20, 25 itd. Powtarzaj ćwiczenie aż uda ci się uzyskać możliwie jak najdłuższy czas (najlepiej zbliżony do 2 minut).
III
Po wyćwiczeniu oddechu popracują nad unoszeniem się na wodzie. Wybierz odpowiednią głębokość wody tak by cię nie przykrywała, kiedy stoisz, ale sięgała pod brodę. Następnie zanurz się pod wodę i złap się na kolana podciągnięte do klatki piersiowej. Powtarzaj to ćwiczenie wydłużając czas podobnie jak w przypadku oddychania.

Czytaj dalej